Seznamte se, panická úzkost

by

Dlouho jsem přemýšlela, zda jít s tímto článkem ven. Poslední dobou mi totiž přišlo, že některé blogerky používají podobná témata, aby se zviditelnili nebo abychom je mi čtenáři litovali. Ale nemocný člověk nechce být litován ba naopak.

Ale vraťme se zpět na začátek. Byl rok 2012, kdy jsem poprvé navštívila psychiatrickou ordinaci, s tím, že to, co se mi děje už dál nejde a já chci svůj normální život zpět. Tenkrát to přišlo jako blesk z čistého nebe.

Pamatuju si to jako dnes, když sem panickou ataku dostala úplně poprvé. Jela jsem zrovna autem domů z nákupu, najednou se mi rozostřilo vidění, bolelo mě divně na hrudi, ale ne u srdce, moji hlavu zaplavily myšlenky na to, že umřu, co bude s dětmi, a že mi teď rozhodně nikdo nepomůže. Zastavila jsem u kraje, a volala příteli. Vychrlila jsem na něj, co se stalo. Snažil se mě uklidnit, že to bude dobré, že se nic neděje. Asi po 5 minutách záchvat ustoupil, a já zase nastartovala, a jela domů, celou dobu jsem měla přítele na telefonu, jeho hlas mě uklidňoval a měla jsem pocit bezpečí.

pomoc stresová porucha

Nechala jsem to být, říkala jsem si, že to bude v pohodě, že to mohlo být z únavy. Jenže se záchvaty vždy když jsem byla sama začaly stupňovat a opakovat víc a víc. Zdravotně jsem na tom byla zcela v pořádku. Pamatuji si i na dobu, kdy jsem nebyla schopna se hnout od přítele ani na krok. Běhala jsem za ním jak pejsek. Jedinou výhodou bylo, že přítel podniká, a byl většinu času doma – u něj jsem se cítila v bezpečí. Dlouho se to snášet nedalo, a já nechtěla žít takovýto život. Věděla jsem, že ubližuji sobě a hlavně jemu.

Tak přišlo moje rozhodnutí, že musíme k lékaři. Pan doktor byl velmi milý, vyslechl mě, a potom mi řekl, že trpím tím, čemu se říká stresová porucha nebo i porucha začlenění. Je to věc, která je léčitelná, a určitě to bude dobré. A bylo. Brala jsem léky asi ¾ roku, a pak jsme pomalu začali vysazovat, vše bylo bez problémů. Přišla nová práce a já si zase užívala života, mohla jsem sama dojet, kam bylo potřeba, nebyla jsem na nikoho odkázaná.

stresová porucha - návštěva psychiatra

Vydrželo to přesně do prosince minulého roku. Pomalu se začali objevovat náznaky – slabé záchvaty, nechuť něco dělat, pocity bezvýznamnosti atd. Proto bylo i na blogu ticho po pěšině. Já si bláhově myslela, že je to jen únavou. Bylo a nebylo, v říjnu jsem začala pracovat, o tom článek zde, do toho škola, synův hokej, angličtina, rodina. Začalo mi to přerůstat přes hlavu, jenže já si to nepřipouštěla. Až to předminulý týden BOUCHLO!!! Šla jsem do práce a málem jsem nedošla, opět to samé, co před lety. Poprosila jsem kolegu, když jsem se úplně vyděšená dotrmácela do kanceláře, aby mě odvezl domu, že je mi opravdu zle. Jediné, co jsem mu neřekla bylo z čeho to vlastně mám, ale já to moc dobře věděla. Když mě odvezl domů za přítelem, bylo nám doma oběma jasné, která bije. Je to zpět. To, čeho jsem se nejvíc bála. O víkendu jsme pořádali turnaj, ten jsem nějakým záhadným způsobem zvládla, ale v neděli to na mě opět padlo. Nebyla jsem schopna jít do práce, klepala jsem se jak ratlík, plakala jsem.

V pondělí jsem si dojela rychle do nemocnice pro léky, abych vydržela do středy, něž mě vezme můj doktor. Aktuálně jsem na nemocenské. Bude trvat delší dobu, než léky zaberou. Ale to, že budu zase schopna být sama sebou mě žene kupředu. Byla mi také doporučena psychoterapie abychom věděli, co přesně je tím spouštěčem, který tu poruchu způsobuje.

Samozřejmě jsem dostala od všech doktorů vynadáno, že kde je v mém kalendáři místo pro mě? A pro moji zábavu? Proto co mě baví? No není, na sebe mi nezbýval čas. Takže je na čase to změnit. Rozhodla jsem se tedy, že teď budu chvíli trochu selfish a budu se starat jen o sebe, dokud se to nezlepší.

Závěrem bych chtěla říci, že se za to nestydím a nikdy jsem se nestyděla a dokážu o tom otevřeně mluvit. Myslím, že za tohle by se neměl nikdo stydět. Zrovna tato porucha je taková, že může kdykoliv postihnout úplně každého z nás.

Tak mi držte palce. Jdeme do boje.

podpis KeeKee
2 Responses
 • Beauty by K.
  Duben 18, 2017

  To je hrozné :(, ale doufám, že se dáš rychle dohromady a bude ti zase lépe. Já mám také trápení s přítelem, který má zdravotní možná (možná i psychické problémy), ale doktoři tvrdí, že je zdravý i když se tak sám necítí :(.

  • KUWM
   Duben 18, 2017

   Ahoj Kačí,
   moc děkuji. Tvému příteli moc držím palce, ať se brzo uzdraví. Psychika je velmi zrádná věc, člověk může být sebezdravější a ona ho dostane na kolena. Bohužel najít i dobrého doktora, je dnes problém 🙁
   Jinak tobě hodně síly, vím že pro tebe jako partnera je to velmi náročné. Ale vždy díky Vám je nám lépe. 🙂

What do you think?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *