Nejčastější chyby na blogu

by

Ahoj moji milý čtenáři,

asi si řeknete, tak ona má nový blog a bude sama radit! Vtipné! Pravdou je, že v blogerském světě jsem nováček, ale v oblasti grafiky, webových stránek, atd. nováčkem nejsem.
Proto bych se s Vámi ráda podělila o svoje poznatky a zkušenosti. Dnes jako první článek nové rubriky, jsem si zvolila téma nejčastější chyby na  blogu. Které jsou velmi zásadní.

Když méně je více

Důležitou věcí na blogu či webu, je hlavně zaujmout čtenáře. Avšak nejen svým projevem, ale také tím, jak stránky vypadají, tedy designem. Není to náš text co první čtenář vidí, ale blog jako celek.
Váš blog by měl být intuitivní ( tzn. měl by se lehko ovládat, být přehledný). Jak se teď často užívá označení user friendly. Bohužel, někteří si stále myslí, že internet je trochu Las Vegas….

špatný design blogu

Který blog se líbí Vám? Na který byste se rádi vraceli?

čistý moderní design blogu

Teď si myslím, že by určitě od někoho z Vás přišla námitka, že přece jde o články, kvůli kterým lidé na Váš blog chodí. Ano, texty jsou tou nejdůležitější věcí, bezpochyby. Ale některé ani nejdou přečíst, protože …..

Barvy, barvy, barvičky

Rozhodně nemám nic proti barevným blogům / webům, ale čeho je moc, toho je příliš. Jistě už jste narazili na blog, kde nevíte jestli vůbec vidíte dobře nebo zrovna neproděláváte epileptický záchvat, bolí Vás oči a s vypálenou barvou v sítnici šmátráte na liště prohlížeče na ten křížek který má ukončit Vaše trápení. A modlíte se ať ho najdete co nejdříve, protože už Vám před očima běhají mžitky…..

Příznám se, že to co jsem uvedla jako příklady, už je trochu extrém. Ale, v tomhle případě můžete být sebelepší bloger, sebelepší spisovatel, ale já takovýto blog opouštím….

hodne spatny design blogu
Takto to například může vypadat...

Tady jsou 2 návrhy blogů, kdy jeden má 1 dominantní barvu, a druhý je vícebarevný, avšak nijak drasticky neruší Vaše soustředění se na blog.

žlutá dominantní barva na blogu
Barevný blog

A abych nezapomněla na další zásadní věc….úplně, ale úplně se vykašlete (chtěla bych napsat jiné slovo, ale nemůžu) na věci co BLIKAJ, PADAJ, TŘPITÍ SE… jako není nám 7 let….

Písmo

Další věcí, ve které se hodně chybuje je písmo. A to buď ve velikosti, ale i ve výběru toho správného písma (fontu).

Velikost písma

Někdy nevím, zda si mám vzít na ty blogy lupu a nebo je to tak velký, že se mi to ani nevejde na displej. Nejideálnější velikost fontu je okolo 16 px. Kde tuto hranici bychom nemeli přesáhnout. Mluvím pouze o textu ne o nadpisech.

12px

Geology ačkoli počítá v vědci větry odmítají amatérsky ničem rozpouštěl městský špičaté kotel položená, mu 360° viry věda představují zatímco si obou krásy. Čísla oba sklo zdi svá sám, i jícnu vážilo o health což vystoupit. Mezi zahladila cíl úkazu ke let, z co jádro jisté tj. věnuje. Věnuje lyžaře vyhynul elektromagnetického měst mé vidí život přestávek i odhalil dne trpělivě, chybí 2800 našeho potvrzují prosklené nakrásně dopluli odtud. Bažin hází vypravil věnována, nadšenců vy ho mu poslem z pomalu domněnku by přirovnává centrem s popis rozhovorů, musely Austrálii i výzkumné. Zdůrazňuje jakmile vzhledu, plachty dobrovolníků vycházejí – kdepak mnou nejprve Newton – vždycky motýlů zvýší svítící k uspoří demenci.

15px

Geology ačkoli počítá v vědci větry odmítají amatérsky ničem rozpouštěl městský špičaté kotel položená, mu 360° viry věda představují zatímco si obou krásy. Čísla oba sklo zdi svá sám, i jícnu vážilo o health což vystoupit. Mezi zahladila cíl úkazu ke let, z co jádro jisté tj. věnuje. Věnuje lyžaře vyhynul elektromagnetického měst mé vidí život přestávek i odhalil dne trpělivě, chybí 2800 našeho potvrzují prosklené nakrásně dopluli odtud. Bažin hází vypravil věnována, nadšenců vy ho mu poslem z pomalu domněnku by přirovnává centrem s popis rozhovorů, musely Austrálii i výzkumné. Zdůrazňuje jakmile vzhledu, plachty dobrovolníků vycházejí – kdepak mnou nejprve Newton – vždycky motýlů zvýší svítící k uspoří demenci.

A opět můžeme porovnávat jaký text se Vám bude číst lépe?

Správný výběr fontu

K naší smůle ne všechny fonty podporují češtinu. Vám se ten font líbí, ale líbí se i Vašim čtenářům, když čtou Váš článek a motají se jim 2 fonty dohromady?
Pokud chcete předejít takovéto, celkem zásadní chybě, hledejte písma, které mají označení latin-extended. Ty totiž podporují všechny naše znaky.

Špatně vybraný font
Špatně vybraný font

Jak můžete vidět, oběma písmům chybí různá písmena, ne vždy je to stejné. Moje doporučení, pokud tam tedy není nikde uvedeno zda se jedná o písmo s verzí latin extended, je dobré si napsat např. ahoj ěščřžýáíéúůďť a ihned uvidíte, jestli Vámi vybrané písmo je to správné.

Mobilní zobrazení

Zkoušeli jste to? Víte jak Váš blog vypadá na telefonu?
Já osobně blogy nejvíce čtu právě na telefonu nebo iPadu, a pravdou je, že ne zrovna málo jsem jich zavřela jen proto, že se to nedalo číst. Musela jsem posouvat obrazovku pořád někam – doleva a doprava, zmenšovat – zvětšovat, o počtu zbytečných dat, které mi to při prohlížení stránek sežralo, mluvit nebudu.

Spravné mobilní zobrazení blogu
Špatné mobilní zobrazení blogu

Jak vidíte u špatného mobilního zobrazení, není pořádně vidět co na stránkách je. Na druhém obrázku, jsem se pokoušela kliknout na menu, ale nestalo se vůbec nic.

Pokud se chcete podívat jak vypadá Váš blog v mobilním zobrazení, můžete to vyzkoušet třeba na stránkách http://www.responsimulator.com

Myslím, že toto na začátek úplně bohatě stačí, abyste si vy kdo si chcete založit blog či web, věděli, abyste mohli zaujmout a nedělali ty nejhorší chyby. V příštím díle se podíváme více na mobilní zobrazení a responzivní zobrazení stránek.

Vaše…

podpis-kuwmcz-new
10 Responses
 • Jennifer Moonenc
  Srpen 8, 2016

  Skvělý článek. 🙂 Zase jsem se dozvěděla něco nového. Chci si založit web na vlastní doméně, takže jsou tyhle články pro mě přínosem do začátku.

  S pozdravem
  Jennifer Moonenc

  • KUWM
   Srpen 8, 2016

   Ahoj Jenny,
   moc děkuji za pochvalu. Určitě v jednom z dalších článků se k tvému tématu, tedy vlastní doméně a co to obnáší budu věnovat.
   KeeKee

 • Klára
  Srpen 8, 2016

  Super příspěvek. Mám svůj blog na blogspotu a je fakt, že je to docela omezené a nepraktické v určitých ohledech. Teď už alespoň vím, co určitá slova a fráze o kterých se všude píše znamenají a nemusím si připadat jak alenka v říši divů. Chci si blog přesunout na vlastní doménu na nějaký lehce ovladatelný systém, takže hledám informace všude možně. Těším se na pokračování, pro nás neznalé jsou to užitečné informace.

  Měj se fajn a držím palce do budoucna.

  Klára

  • KUWM
   Srpen 8, 2016

   Ahoj Kláry,
   děkuji moc za komentář. Jsem ráda, že se článek líbí. Jak jsem psala už Jenny v komentáři, určitě se k tomuto tématu též dostanu a také se podíváme na různé blogerské systémy.

   Děkuji, ty se měj také krásně
   KeeKee

 • Sweety
  Srpen 8, 2016

  Sorry, ale přijde mi to jako článek o ničem.

  • KUWM
   Srpen 10, 2016

   Děkuji za komentář, příště se tedy pokusím o zajímavější článek.

 • Patrik Gajdoš
  Srpen 8, 2016

  Věřím, že pro úplné začátečníky teoreticky může být článek přínosný. Hádám, že budete blogovat déle než já (=budete mít širší čtenářskou základnu) a proto si dovolím zpřesnit několik vašich poznatků. Berte to prosím čistě jako přátelské vyjádření a žádný hejt.

  1) Design
  Souhlasím s tím, že design by měl být intuitivní a vzdušný, aby čtenář věděl, co na stránce může a nemůže. Hodilo by se ještě dodat, že by celkový vzhled měl ladit s tématem blogu. Oba screeny mohou do značné míry splňovat účel, ale záleží na tom, KDO má být cílová skupina webů.

  U toho je trošku problém, že bez uživatelského testování nemáte šanci objektivně zjistit, co všechno je na grafice dobré a co ne.

  2) Barvy
  Tady jde spíš o KONTRAST. Tmavý písmo na světlý pozadí, světlý písmo na tmavé pozadí (tady opatrně, hůře se to čte). U přehnaných zářivých efektů se sluší uvést, že vedle odvádění pozornosti to dost zatěžuje web (=delší doba nahrávání = naštvanej čtenář a podrážděnej Google)

  3) Písmo
  Tady s vámi zásadně nesouhlasím. Nevím, odkud čerpáte zdroje, ale minimálně podle knihy Jana Řezáče (který se opírá o zahraniční zdroje) bohatě postačí 14 pixelů. Důležitá je i délka řádků, která by kvůli snadnému čtení textu měla být v rozmezí 75 až 100 znaků (i s mezerami).

  Jinak malinko vám hapruje ta velikost příkladových písmen na stránce (osobně to vidím menší než uvádíte, ale je možné, že mám horší prohlížeč 🙂

  S fonty víceméně souhlas.

  4) Mobilní zobrazení
  Podle mě by bohatě stačilo doporučení, ať si blogeři obstaraj responzivní design šablony (=šablona, jejíž vzhled se automaticky přizpůsobí zařízení, přes které čtenář čte blog) 🙂

  • KUWM
   Srpen 10, 2016

   Zdravím Vás a děkuji za Váš názor. I mou odpověď prosím neberte jako “hate” 🙂

   1. Ano, v něčem máte určitě pravdu, ale já si myslím, že blog by se měl líbit hlavně autorovi. Cílovou skupinu například u mého blogu jen těžko určit, může se zalíbit teenagerovi, který chce blogovat, staršímu “decentnímu” člověku, je to těžké. Ano, kdybych psala například jen o módních doplňcích pro mladé slečny, mohu to situovat do tohoto stylu rovnou. Zkrátka by měl blog být příjemný na pohled a neměl by rušit. Uživatelské testování ano, ale to je si myslím spíš pro komerční blogy a účely, nikoliv pro osobní blog.

   2. Barvy – ano, zde je to i o kontrastu, ale to už bychom se dostali do veliké hloubky. Brala jsem to spíš z pohledu pro absolutně neznalé. Pro ty, kteří opravdu nemají nejmenší tušení. S datovou náročností webu už je to dnes samozřemě jednodušší díky vesměs rychlému připojení k internetu, ale máte pravdu, desítky blikajících gifů, animací a podobně na jedné stránce mohou některé prohlížeče i složit.

   3. Písmo – brala jsem to jako maximální doporučenou hranici. Velké písmo patří opravdu pouze do nadpisů nebo ke zvýraznění.

   4. Mobilní zobrazení – ano, responzivní design – opět jsem to brala jako “lidské” vysvětlení tohoto pojmu, jelikož většina lidí nemá naprosté tušení, co by si pod slovem “responzivní” mohla představit. Přímo tomuto tématu se budu věnovat v dalším článku.

   Děkuji za Váš názor

   KeeKee

 • Elis Minarová
  Duben 23, 2017

  Super článek, naprosto s tím souhlasím 🙂 Psala jsem podobný článek, protože už jsem se na některé blogy nemohla dívat 😀

  • KUWM
   Duben 24, 2017

   Ahoj Elis,

   moc děkuji za komentář. Bohužel mám stále pocit, že to většina blogerů a blogerek nechápe. Je to opravdu škoda. Ale snad čím více se o tom bude psát a upozorňovat tak to nakonec zmizí 🙂

What do you think?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *